Informacion për Major League Soccer (MLS)

Major League Soccer
Numri i ekipeve29
Kupa ndërkombëtarU.S. Open Cup
Canadian Championship
Current MLS CupColumbus Crew (3rd title)
(2023)
Current Supporters' ShieldFC Cincinnati (1st shield)
(2023)
Most MLS CupsLA Galaxy
(5 titles)
Most Supporters' ShieldsD.C. United
LA Galaxy
(4 shields each)
TV partnersMLS Season Pass
(Apple TV)
Faqja zyrtaremlssoccer.com

Major League Soccer ( MLS ) është një ligë profesionale e futbollit për meshkuj, e sanksionuar nga Federata e Futbollit të Shteteve të Bashkuara, e cila përfaqëson nivelin më të lartë të sportit në Shtetet e Bashkuara . [1] [2] Liga përbëhet nga 29 ekipe:26 në Shtetet e Bashkuara dhe 3 në Kanada, që nga sezoni 2023. [3] [4] MLS e ka selinë në Midtown Manhattan .


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ "About Major League Soccer". USSoccer.com. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2014. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ . Text
  3. ^ "St. Louis City unveil new renderings of state-of-the-art stadium ahead of 2023 MLS debut". Chicago Tribune. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2021. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "MLS announces plans to expand to 30 teams". MLSSoccer.com. prill 18, 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 18 prill 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)