Marek Edelman ( 1922 - 2 tetor 2009) ishte aktivist politik dhe mjek kardiolog polak .

Marek Edelman by Kubik.JPG

BiografiaRedakto

Marek Edelman u lind në 1919 në Homel (tani Bjellorusi) Ose në 1922 në Varshavë në një familje hebreje-polake. Gjatë Lufta e Dytë Botërore ai ishte një nga themeluesit e Organizatës Çifute Combat . Ai mori pjesë më 1943 në Varshavë në kryengritjen e Ghettos dhe u vu në kreu të saj pas vdekjes së Mordechaj Anieleëicz. Ai gjithashtu mori pjesë në Kryengritjen e vitit 1944 në Varshavë.

Marek Edelmani, komandanti i getos se Varshavës kunder nazizmit; ne vitin 1999 Edelman, ky autoritet global moral, kerkonte nga liderët e botës së lirë të ndërhyjnë me ushtarë në Kosovë për të shpetuar popullin shqiptar nga shfarosja. Marek Edelmani vdiq pa asnjë mirënjohje nga Kosova.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.