Margaret Findlay

arkitekte australianase

Margaret Keitha Findlay (e lindur në vitin 1916) ishte një arkitekte Australiane.

Jeta personaleRedakto

Margaret Keitha Findlay ka lindur në Scottsdale, Tasmani në vitin 1916. Më pas, në vitin 1930, ajo dhe familja e saj u shpërngulën në Nju Norfolk, Tasmani, ku ajo ndoqi shkollën.

KarrieraRedakto

Pas largimit nga shkolla në Nju Norfolk, ajo u bë studente e arkitekturës në Kolegjin Teknik Hobart, i cili ishte i lidhur me Kolegjin Teknik të Sidneit. Një vit pas mbarimit të zanati të saj, ajo punoi për gazetën Mills Australian (Australian Newsprint Mills (ANM)) Pty Ltd, si një arkitektonike që krijonte drafte, dhe më vonë pas 15 muajsh, kur kreu i ANM u largua nga kompania, ajo mori përgjegjësinë e plotë arkitektonike të projekteve të "qyteteve" të Nju Norfolk e cila ishte një periferi banimi për familjet e punëtorëve të Nju Norfolk ku ajo dizenjoi personalisht të paktën 60 shtëpi banimi për anëtarët e stafit ANM. Gjatë mësimdhënies së saj arkitektonike, ajo u diplomua në Planifikim Vendi dhe Qyteti nga Universiteti i Sidneit, ku punoi dhe u diplomua në vitin 1951. Ajo e ruajti pozitën e saj si kreu i departamentit deri kur doli në pension në vitin 1970.

TrashëgimiaRedakto

Findlay ishte femra e parë në Tasmani që u kualifikua si bashkëpunëtore e Institutit Mbretëror Australian të Arkitektëve (Raia). Ajo kaloi kualifikimin në vitin 1943, me një arkitekt tjetër Tasmanian, Charles Crawford. Findlay ishte gjithashtu femra e parë që është regjistruar si arkitekte në Tasmani. Në vitin 1944, Findlay u bë arkitektja e parë femër e punësuar nga Departamenti i Punëve Publike në Tasmani dhe nga viti 1945, ajo u zgjodh si instruktore në grafikë arkitektonike në Universitetin e Sidneit, femra e parë dhe e vetme e atë pozicion në shkollë.[1]

Në vitin 2011, Findlay hyri në Rollin e Nderit të Tasmanisë pas vdekjes, për Gratë, për kontribuan e saj në drejtimin e Arkitekturës në Australi.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Women Architects! Why Not!". The Mercury. Hobart. 8 mars 1945. fq. 9. Marrë më 2015-05-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto