Margarethe Goeb

matematikane dhe edukatore gjermane

Margarethe Goeb (15 prill, 1892 - 23 janar 1962) ishte një matematikane gjermane.

Margarethe Goeb
Lindi më (1892-04-15)15 Prill, 1892
Vendlindja Gruben
Vdiq më 23 Janar 1962 (69 vjeç)
Nënshtetësia Gjermane
Profesioni matematikane

Jeta dhe karrieraRedakto

Margarethe Goeb lindi në vitin 1892, në Gruben. Margarethe Goeb ndoqi mësimet fillore (Volksschule) në Gruben për pesë vite, pastaj shkollën e mesme të vajzave në Hueneld për tre vite, dhe në fund Seminarin e Mësuesëve Duderstadt. Pas përfundimit të studimeve të saj, ajo punoi si mësuese e shkollës fillore në Geilenkirchen nga viti 1911 deri më 1913. Ndërmjet viteve 1913 dhe 1918, ajo studioi matematikë, fizikë dhe biologji në Universitetin e Münster dhe më pas në Universitetin e Göttingen. Në Göttingen, ajo kaloi provimin matematikore me David Hilbert në vitin 1918. Midis viteve 1918 dhe 1920, Goeb punoi si mësues në Hildesheim.

Vdiq më 23 janar 1962 në Hagen.

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto