Marigona është një grup muzikor nga Kosova themeluar në vitin 1991 nga Faton Kurteshi në qytetin e Mitrovicës. Vokalist i grupit është Vullnet Sefaja po ashtu nga Mitrovica. Anëtarët e grupit janë ndërruar disa herë, por Vullnet Sefaja ka qenë pjesë e grupit që nga fillimi. Është një ndër grupet më të suksesshme në trojet shqiptare.

Vokalisti i grupit Marigona, Vullnet Sefaja
  • Emri i vertet:Vullnet Sefaja
  • Data e lindjes 24 Shkurt 1975
  • Vendlindja:Mitrovicë
  • Venbanimi:Prishtinë

Kanë marr pjesë në shumë festivale, dhe vlen të veçohet çmimi i parë në vitin 2002 në festivalin "Showfest" me këngën "Sonte".

Në vitin 2004, dueti "Në mes nesh" me këngëtaren nga Shqipëria Anjeza Shahini u bë një hit.

Albumet Redakto

  • "O lop't e mia" (1995)
  • "Mitrovica" (2000)
  • "Sonte (EP)" (2002)
  • "Marigona Live" (2004)
  • "Në mes nesh" (2004)

Lidhje të jashtme Redakto