Muscat (Arabisht: مسقط) është kryeqyteti i Omanit. Sipas shtatorit 2015, popullsia e qytetit ka arritur deri në 1.56 milionë banorë.

Muscat
مسقط
Musqat
Qytet
noform
Një xhami në Muscat
Vendndodhja
Muscat is located in Omani
Muscat
Muscat
Vendndodhja e Muscat në Oman

Koordinatat: 23°36′V 58°35′L / 23.600°V 58.583°L / 23.600; 58.583

Administrimi
Shteti Flamuri Omani
Provinca Muscat
Kryetari i komunës Qaboos bin Said
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.500 km2
Popullsia 1,56 milion banorë
Dendësia 214 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+4
Faqja Zyrtare www.mm.gov.om

GjeografiaRedakto

Muscat ndodhet në verilindje së Omanit. Kufizohet me rajonin Al Batinah në perëndim dhe me rajonin Ash Sharqiyah në lindje.

KlimaRedakto

Muscat ka klimë shkretëtire verë të gjatë dhe të nxehtë dhe me dimër të nxehtë. Temperaturat gjatë verës mund të arrijnë deri në 40 °C.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2003, Muscat ka pasur mbi 630,000 banorë përfshirë 370,000 meshkuj dhe 260,000 femra.

Arabishtja është gjuhë që flitet në Muscat, poashtu banorët flasin anglisht, gjuhën e Azisë Jugore, hindi dhe urdu.

Lidhje të jashtmeRedakto