Matanë lumit (2011) është një film i zhanerit dramë me regji të Sabir Kanaqi.

PërmbajtjaRedakto

Ngjarja ngrihet mbi mallin e nje babai të vjetër për të birin.Ai jeton i vetëm pranë një lumi me urë të shkatërruar. Një ditë i biri emigrant vjen ta takojë,por malli dhe pamundësia për ta takuar e bëjnë të jetojë në iluzione.

Regjia dhe ekipiRedakto

 • Regjia: Sabir Kanaqi
 • Skenari: Vladimir Prifti
 • Fotografia: Royald Elezaj, Arianit Gjonbalaj
 • Montazhi: Sabir Kanaqi, Arianit Gjonbalaj
 • Muzika: Gëzim Gjekaj
 • Zëri: Reard Gjermani
 • Skenografia :Ilija Kolka
 • Në Role: Reshat Arbana, Arben Dërhemi
 • Producent: Eno Milkani, Piro Milkani, Eol Çashku
 • Prodhuar nga: Bunker Film Production-Al,Ora-Film Marubi-Al
 • Financuar nga: Qendra Kombëtare e Kinematografisë/ANCC.