Matterhorn (Monte Çervino) ëshë maje malore e Alpeve Penine. Ajo është vendosur në një lartësi prej 4478 m dhe është një nga majat më të larta të Alpeve. Ka formën e piramidës së pjerrët dhe të lakuar, e cila është shkëmbinjtë veriore gati vertikale, e ana veriore e sëcilës është pothuajsC vertikale dhe shtrihet në rreth 12000 metra me akullnajë.

3818 - Riffelberg - Matterhorn viewed from Gornergratbahn.JPG

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Matterhorn – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale