Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Meløy (kthjellim).


Meløy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 873 km² dhe popullsi 6772 banorë[1].

Meløy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Meløy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Ørnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arild Kjerpeseth (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°47′V 13°40′L / 66.783°V 13.667°L / 66.783; 13.667 (Meløy)Koordinatat: 66°47′V 13°40′L / 66.783°V 13.667°L / 66.783; 13.667 (Meløy)
Sipërfaqja 873 km2
Popullsia 6.772 banorë 2004
Dendësia 7,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Meløyfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1256
Vendndodhja
Ørnes is located in Norvegjia
Ørnes
Ørnes
Meløy – harta_foto
www.meloy.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Meløy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto