Hape menynë kryesore

Melburni ose Melbourne ( /ˈmɛlbərn/, /ausˈmɛlbən/)[4][5] është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar në shtetin Australian Victoria, dhe qyteti i dytë më i populluarAustrali.[6]

Melburni
Melbourne
Qytet
noform
(Nga lartë në të majtë deri posht djathtas) Qendra e qytetit, Stacioni hekurudhor Flinders Street, Përkujtimorja, Sheshi Federata, Stadiumi i Melburnit për Cricket, Ndërtesa e Ekspozitës Mbretërore.
Vendndodhja
Melburni is located in Australia
Melburni
Melburni

Koordinatat: 37°48′49″J 144°57′47″L / 37.81361°J 144.96306°L / -37.81361; 144.96306

Administrimi
Shteti Flamuri Australia
Sipërfaqja dhe popullsia
 •  aglomerati 9990.5 (GCCSA)[1] km2
Lartësia 31 m (m.n.d.)
Popullsia 4529500 banorë (2015 [3])
Dendësia 453[2] banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit 30 gusht 1835
Zona Kohore +10
Verore +11
Koordinatat 37° 48′ 49″ Jug

144° 57′ 47″ Lindje

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

KulturaRedakto

SportiRedakto

EkonomiaRedakto

QeverisjaRedakto

InfrastrukturaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Greater Melbourne: Basic Community Profile" (xls). 2011 Census Community Profiles. Australian Bureau of Statistics. 28 March 2013. Marrë më 9 April 2014. 
  2. ^ "3218.0 – Regional Population Growth, Australia, 2012–13: Victoria: Population Density". Australian Bureau of Statistics. 30 April 2013. Marrë më 9 April 2014. 
  3. ^ "3218.0 – Regional Population Growth, Australia, 2012–13: ESTIMATED RESIDENT POPULATION, States and Territories – Greater Capital City Statistical Areas (GCCSAs)". Australian Bureau of Statistics. 3 April 2014. Marrë më 8 April 2014.  ERP at 30 June 2013.
  4. ^ Butler, S., red. (2013). "Melbourne". Macquarie Dictionary (bot. 6th). Sydney: Macmillan Publishers Group Australia 2015. 1952 pages.  978-18-7642-966-9. 
  5. ^ "Melbourne". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Marrë më 8 February 2016. 
  6. ^ Australian Bureau of Statistics (25 October 2007). "Melbourne (Urban Centre/Locality)". 2006 Census QuickStats. Marrë më 9 April 2014. 

Lidhje të jashtmeRedakto