Merbakë[1] (greqisht: Αγία Τριάς/Ayía Triás) është fshat në qarkun i Argolidhës, Greqi. Përpara vitit 1953, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μέρμπακας/Mérbakas.[2]

Merbakë
Αγία Τριάς
Fshat
Vendndodhja
Merbakë is located in Greqia
Merbakë
Merbakë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Argolidhë
Komuna Navpli
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 38 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 38′ 16″ Veri

22° 48′ 20″ Lindje

Popullsia 1.151 banorë (2011)

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 41.
  2. ^ Πανδέκτης: Ayía Triás - Mérbakas