Koordinatat: 38°23′0″V 21°26′0″L / 38.38333°V 21.43333°L / 38.38333; 21.43333

Mesollonjë ose Mesolongji (greqisht Μεσολόγγι) është një qytet në Greqi. Mesollonja bën pjesë në njësinë Etolia-Akarnaniaperiferisë Greqia Perëndimore. Qyteti ka një popullsi prej 18.121 banorësh (regjistrimi 2001) dhe sipërfaqe 151.889 km². Mesollonja është kryeqëndra e periferisë Etolia-Akarnania dhe është qyteti i tretë i madh në të.

Mesollonjë
Μεσολόγγι
Qyteti
noform
Vendndodhja
Mesollonjë is located in Greqia
Mesollonjë
Mesollonjë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 0-9 m (m.n.d.)
Kodi Postal 302 00
Prefiksi 26310
Targa ΜΕ
Koordinatat 38° 23′ 0″ Veri

21° 26′ 0″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 151.889 km2
Popullsia 18.121 banorë
Faqja Zyrtare http://www.messolonghi.gr/