Michael B. Jordan

aktor amerikan

Michael Bakari Jordan (lindur më 9 shkurt, 1987) është nje aktor Amerikan. Ai është i njohur për rolet e tij si  viktima Oscar Grant në dramën Fruitvale Station (2013), boksieri Adonis Creed ne filmin Creed (2015) dhe antagonisti kryesore Erik Killmonger në filmin Black Panther (2018), te treja keto te drejtuara nga regjizori Ryan Coogler.[1][2][3][4]

ReferencesRedakto

  1. ^ Barker, Andrew (18 nëntor 2015). "Film Review: 'Creed'". Variety (në anglisht). Marrë më 2018-02-23.
  2. ^ Placido, Dani Di. "'Black Panther' Review: Killmonger Steals The Show". Marrë më shkurt 21, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "'Black Panther' is the rare Marvel movie that makes you care about the villain — and Michael B. Jordan delivers an incredible performance". Marrë më shkurt 21, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Ascent of 'Black Panther' Director Ryan Coogler". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2018-02-18.