Mikhail Kallashnikov Timofeyevich (Rusisht: Михаил Тимофеевич Калашников, 10 nëntor 1919 - 23 dhjetor 2013) ishte një projektuesi rus i armëve të vogëla, i cili shpiku automatikun kallashnikov. Ky automatik të cilin ai dizenjoi, u bë arma më e njohur në mbarë botën.

Lidhje të jashtëme

Redakto
  Commons: Mihail Kallashnikovi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale