Milwaukee është qyteti më i madh në shtetin WisconsinSHBA. Ai është qendra e qarkut Miluoki dhe ndodhet në bregun jugperëndimor të liqenit Michigan. Milwaukee është qendra kryesore kulturore dhe ekonomike e Zonës Metropolitane Milwaukee-Racine-Waukesha me një popullsi prej 2,043,904 (2014).

Miluoki
Qytet
Vendndodhja
Miluoki is located in SHBA
Miluoki
Miluoki

Koordinatat: 43°3′8″V 87°57′21″P / 43.05222°V 87.95583°P / 43.05222; -87.95583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Wisconsin
Qarku Milwaukee, Washington, Waukesha
Kryetari i Bashkisë Tom Barrett
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 250,71 km2
Lartësia 188 m (m.n.d.)
Dendësia 2.389,4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 414
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Gjeneral Miçëll (MKE)
Koordinatat 43° 3′ 8″ Veri

87° 57′ 21″ Perëndim

Vendodhja e Miluokit në Uiskonsin

Shiko edheRedakto

Lista e qyteteve të SHBA-së