Minas Gerais ose Misazzherajsi është një nga 26 shtetet e Brazilit, i cili për nga popullsia renditet i dyti, për nga pasuria i treti ndërsa për nga sipërfaqja renditet i katërti në Brazil. Nga ky vend ka dalë numri më i madh i Presidentëve të Brazilit duke përfshirë edhe presidenten aktuale Dilma Rousseff. Kryeqëndër ka Belo Horizonten që ndodhet pothuajse në qëndër të shtetit. Prodhuesi kryesor i kafes dhe qumështit në vend, Minas Gerais është i njohur për trashëgiminë arkitektonike dhe artistike në qytetet historike koloniale të tilla si Ouro Preto, Diamantina, Tiradentes dhe Mariana. Hapësira e shtetit dominohet nga malet, luginat, dhe zona të mëdha me toka pjellore. Po ashtu disa prej shpellave më të famshme të Brazilit si Serra do Cipó, Sete Lagoas, Cordisburgo dheLagoa Santa ndodhen në këtë shtet.

Minas Gerais
Flamuri i Minas Gerais
Stema zyrtare e Minas Gerais
Location of Minas Gerais
Popullsia
 • Gjithsej19.595.309
{{{postal_code_type}}}
30000-000 deri 39990-000

Qytetet Redakto

Megjithëse nuk është shteti më i populluar i Brazilit, Minas Gerais është shteti me më shumë qytete. Nga 5500 bashkitë e Brazilit, në Minas gjenden më tepër se 850 prej tyre. Më të rëndësishmet janë: kryeqëndra Belo Horizonte, Contagem, Betim, Juiz de Fora, Montes Claros, Uberlândia and Ouro Preto

Lidhje të jashtme Redakto