Mirela Sula

gazetare shqiptare

Mirela Sula (lindur më 1975) është një shkrimtare, filologe dhe psikologe shqiptare nga Shkodra, Shqipëri.[1] Mirela aktualisht jeton në Londër, Britani e Madhe, ku punon dhe është aktiviste e lëvizjes për gratë emigrante. Nga janari i vitit 2014 Mirela ka udhëhequr ndërmarrjen Migrant Woman e cila prodhon revistën mujore të quajtur ‘Migrant Woman’ me qëllim për të bërë atë një projekt global, për të fuqizuar dhe frymëzuar gra në mbarë botën.[2]

Libra të botuarRedakto

 • 1995 – "Leje për të jetuar" (“Permission to live”), poezi
 • 1997 – "Të jetosh përgjysmë" (“Living in half”), prozë
 • 1998 – “Elvana”, prozë
 • 2000 – “Ani Piterpani”, prozë
 • 2001 – "Fundjavë me Florën" (“Weekend with Flora”), prozë
 • 2002 – "Atje vonon Pranvera" (“The spring came late”), poezi
 • 2002 – “Horizonte”
 • 2003 – "Hartat e dhimbjes" (“Map of pain”), poezi
 • 2003 – “Eyes of Struga”
 • 2004 – "Gjëra që s’na takojnë" (“The things that does not pertain to as”), poezi
 • 2005 – "Pasion i pjesëtuar" (“The passion”), roman
 • 2006 – "Gënjeshtra të bardha" (“The white lie”)
 • 2008 – "Kur jetës i bie rruga nga ti" (“When I pass in your soul”), përmbledhje poetike
 • 2012 – “Dialog to myself”
 • 2012 – “Do not let your mind abandon you”
 • 2013 – ”Don’t let your love go”

ReferimetRedakto

 1. ^ Zapis #1045737984 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2015
 2. ^ "Mirela Sula - Biografia". mirelasula.com. Marrë më 13 shkurt 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto