Mirkovci (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Mirkovci
—  Qytet  —
Pamje nga Mirkovci

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.27°0′0″V 18.85°0′0″L / 45.27000°V 18.85000°L / 45.27000; 18.85000 (Mirkovci)Koordinatat: 45.27°0′0″V 18.85°0′0″L / 45.27000°V 18.85000°L / 45.27000; 18.85000 (Mirkovci)
Popullsia 3.338 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Mirkovci is located in Kroacia
Mirkovci
Mirkovci

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3338 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3280 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2673 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 1.77%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Mirkovci – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)