Nëna Shqipëri ndodhet në hyrje të kompleksit të "Varrezave të dëshmorëve të Luftës së Dytë Botërore" në Tiranë dhe është 12 metër i lartë. Statuja është në beton dhe është përuruar në varrezat "Dëshmorët e Kombit" në vitin 1971. Realizues janë Kristaq Rama, Muntaz Dhrami dhe Shaban Hadëri.

Nëna Shqipëri
Mother Albania Tirana 2.JPG
Koordinatat 41°18′31″V 19°50′24″L / 41.30857°V 19.84013°L / 41.30857; 19.84013Koordinatat: 41°18′31″V 19°50′24″L / 41.30857°V 19.84013°L / 41.30857; 19.84013
Vendndodhja Rruga e Elbasanit, Tiranë, Shqipëri
Lloji Kulturor
Materiali Beton
Lartësia 3 metra piedestali, 12 metra
Data e rindërtimit Kristaq Rama, Muntaz Dhrami, Shaban Hadëri

PershkrimiRedakto

Është një statuje e vendosur mbi një piedestal, 3 mëtra i lartë, ku është shkruar "Lavdi e përjetshme dëshmorëve të Atdheut"

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto