Moroni (Arabisht: موروني) është qyteti më i madh dhe kreqyteti i Komoret. Sipas vitit 2011, qyteti ka pasur 54,000 banorë. Qyteti ndodhet në bregdetin perëndimor të ishullit N'gazdija.

Moroni
موروني
Qytet
noform
Vendndodhja
Moroni is located in Komoret
Moroni
Moroni

Koordinatat: 11°41′56″J 43°15′21″L / 11.69889°J 43.25583°L / -11.69889; 43.25583

Administrimi
Shteti Flamuri Komoret
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30 km2
Lartësia 29 m (m.n.d.)
Popullsia 54,000 banorë
Dendësia 1,800 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EAT (UTC+1)
Prefiksi 269
Koordinatat 11° 41′ 56″ Jug

43° 15′ 21″ Lindje

KlimaRedakto

Moroni ka klimtë ekuatoriale. Rreshjet mesatare 2,700 milimetra dhe bien shi gjatë gjithë muajit të vitit. Sezoni i monsunit zgjatë nga muaji nëntor deri në muajin prill.