Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Moskenes (kthjellim).


Moskenes është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 119 km² dhe popullsi 1212 banorë[1].

Moskenes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Moskenes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Reine
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Lillian Hansen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°55′V 12°57′L / 67.917°V 12.950°L / 67.917; 12.950 (Moskenes)Koordinatat: 67°55′V 12°57′L / 67.917°V 12.950°L / 67.917; 12.950 (Moskenes)
Sipërfaqja 119 km2
Popullsia 1.212 banorë 2004
Dendësia 10,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bindaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0623
Vendndodhja
Reine is located in Norvegjia
Reine
Reine
Moskenes – harta_foto
www.moskenes.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Moskenes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto