Moti paraqet gjendjen momentale të temperatures, te presionit te ajrit, erave të reve dhe reshjeve.[1]

Elementet e motit janë: temperature e ajrit, shtypja atmosferike, era- shpejtësia dhe drejtimi i saj, vranësirat, reshjet atmosferike etj.

Gjithashtu Moti varet nga faktorët astronomik dhe gjeografik.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ LIGJI PËR VEPRIMTARITË HIDROMETEOROLOGJIKE Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine