Murder Mystery është një film komedi dhe mister 2019 me regji të Kyle Newacheck dhe skenar nga James Vanderbilt. Filmi ndjek një çift të martuar që përfshihen në një vrasje misterioze në një jaht të miliarderi. Filmi u lansua më 14 qershor 2019 nga Netflix.[2]

Murder Mystery
Regjia ngaKyle Newacheck
Shkruar ngaJames Vanderbilt
ProdhuesiAdam Sandler
Allen Covert
Tripp Vinson
James D. Stern
Adeel Akhtar
Luis Gerardo Méndez
LuajnëAdam Sandler
Jennifer Aniston
Luke Evans
Gemma Arterton
James Vanderbilt
KinematografiaAmir Mokri
MontazhiTom Costain
MuzikaRupert Gregson-Williams[1]

Kompanitë prodhuese
Happy Madison Productions
Endgame Entertainment
Vinson Films
Denver and Delilah Productions
Tower Hill Entertainment
Mythology Entertainment
Shpërndarë ngaNetflix
Data e publikimit
14 qershor 2019 (SHBA)
Kohëzgjatja
97 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht

Përmbajtja

Redakto

Nick Spitz është një oficer policie në New York, dhe gruaja e tij Audrey është një floktare. Audrey dëshiron të vizitojë Evropën, siç kishte premtuar Nick në dasmën e tyre, por mendon se ata kurrë nuk do ta bëjnë. Pas darkës së tyre të 15-vjetorit, Audrey ballafaqohet me Nick, i cili gënjen se ai në fakt ka rezervuar udhëtimin, dhe ata u nisën për në Evropë. Në aeroplan, Audrey takohet me miliarderin Charles Cavendish, i cili e fton çiftin të bashkohen me të në jahtin e familjes së tij për një festë që feston dasmën e ardhshme të xhaxhait të tij të moshuar në ish të fejuarin e Charles. Pasi pa se sa i mbushur me njerëz do të ishte turneu i planifikuar më parë me autobusin, Nick pajtohet.

Në bordin e jahtit, Nick dhe Audrey takojnë ish të fejuarën e Cavendish Suzi, kushëririn e tij Tobey, aktoren Grace Ballard, Kolonel Ulenga, truprojen e tij Sergei, Maharaja Vikram të Mumbai, shoferin e veturave garuese Juan Carlos Rivera dhe xhaxhin e Cavendish Malcolm Quince. Quince njofton se gruaja e tij e re Suzi do të jetë e vetmja që do të marrë trashëgiminë e tij, duke besuar se të tjerët vetëm interesojnë për të për shkak të parave të tij. Para se të nënshkruajë vullnetin e tij të ri, dritat dalin dhe kthehen përsëri për të zbuluar Quince të vdekur, i goditur me thikë.

Nick, i cili ka gënjyer Audrey se është një detektiv i NYPD, porosit dhomën e mbyllur dhe të ftuarit kthehen në dhomat e tyre. Më vonë atë natë, të ftuarit gjejnë Tobey, djali i vetëm i Quince, i vdekur nga një vetëvrasje e dukshme. Pas mbërritjes në Monte Carlo, të ftuarit merren në pyetje nga Inspektori Laurent Delacroix, i cili beson se Nick dhe Audrey janë fajtorë për vrasjet.

Në Monaco Grand Prix, Nick dhe Audrey pyetin mysafirët. Atë natë, Sergei i thërret në dhomën e tij, ku ai zbulon se Quince ishte martuar me të fejuarin e Kolonelit ndërsa Koloneli ishte në gjendje kome, e cila përfundoi me vdekjen e saj dhe një fëmijë i cili dyshohet se ishte ende i lindur. Çifti fshihet kur dikush troket në derë, dhe dalin për të gjetur se Sergei është vrarë. Me guxim, ata ngjiten nga dritarja dhe buza përgjatë pragut, lart mbi tokë. Në këtë proces, ata shohin që Koloneli të fërkojë dhëmbët, gjë që përjashton shanset që ai të jetë vrasësi dhe të vret Sergei. Ndërsa ikën, ata shohin në lajmet se Delacroix ka lëshuar një urdhër për arrestimin e tyre. Audrey është zemëruar kur mëson se Nick nuk është në të vërtetë një detektiv dhe gënjehet për rezervimin e udhëtimit paraprakisht, dhe ajo largohet me Cavendish.

Nick ndjek Suzin në një bibliotekë ku gjen Audrey, i cili zbulon se Cavendish është në ndërtesë gjithashtu. Ata e kuptojnë se Cavendish dhe Suzi janë akoma të dashuruar dhe, me sa duket, vrasësit. Çifti detyrohet të shpëtojë nga një person me armë zjarri dhe të takojë Rivera, dhe janë përballur nga Suzi, i cili vritet nga një i maskuar. Nick dhe Audrey shkojnë në rezidencën e Quince për t'u përballur me Cavendish, por e gjejnë të vdekur nga helmimet.

Çifti thërret Delacroix dhe të ftuarit e mbetur Kolonelin, Grace, Vikram dhe Rivera, të cilët të gjithë kanë justifikim. Nick dhe Audrey nxjerrin përfundimin se Grace është vrasësi; ajo u ndihmua nga Tobey, pastaj e vrau. Grace zbulon se ajo është fëmija e Quince që "vdiq" dhe se paratë e tij i takojnë me të vërtetë asaj, megjithëse mohon të jetë vrasësi. Sidoqoftë, Audrey dëshmon fajin e saj dhe ajo arrestohet.

Ndërsa festojnë, Nick dhe Audrey mësojnë se Grace kishte një tjetër justifikim dhe duhet të ketë një vrasës tjetër. Ata e kuptojnë se Rivera është vrasësi i dytë, i cili fajësoi Quince për një aksident që babai i tij kishte, ku ai kishte humbur të dy këmbët. Rivera mban peng Delacroix dhe i udhëheq Nick dhe Audrey në një ndjekje makine, por ata e detyrojnë makinën e tij të përplaset dhe të shpëtojë Delacroix. Rivera i mban të gjithë në pikën e armëve, por është vrarë nga autobusi kaotik turistik, të cilin Nick dhe Audrey do ta kishin hipur fillimisht më herët.

Delacroix falënderon çiftin dhe ofron për të ndihmuar Nick të promovohet në detektiv në shtëpi. Filmi përfundon me Nick dhe Audrey duke vazhduar pushimet e tyre brenda mirësjelljes së fabuluar të Orient Express të Interpolit.

Luajtën

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Rupert Gregson-Williams Scoring Netflix Movie 'Murder Mystery'". Film Music Reporter. 8 maj 2019. Marrë më 8 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ "MURDER MYSTERY will launch globally on Netflix in june 2019". Filmoria.co.uk. Marrë më 23 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)