Nairobi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kenias. Qytetit dhe zona e tij përreth gjithashtu formon Rrethin e Nairobit.

Nairobi
Qytet
noform
Pamje nga Nairobi
Flamuri_figura
Flamuri i Nairobit
Vendndodhja
Nairobi is located in Kenya
Nairobi
Nairobi

Koordinatat: 1°17′J 36°49′L / 1.283°J 36.817°L / -1.283; 36.817

Administrimi
Shteti Flamuri Kenia
Rajoni Rajoni i Nairobit
Rrethi Rrethi i Nairobit
Kryetari i Bashkisë George Aladwa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 696 km2
Lartësia 1661 m (m.n.d.)
Popullsia 3.138.295 banorë
Dendësia 4.509 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1899
Prefiksi 020

Emri "Nairobi" vjen nga shprehja në gjuhën Maasai Enkare Nairobi, e cila në shqip do të thotë "ujë i ftohtë", emri në gjuhën Maasai i lumit Nairobi. Megjithatë, ai është e njohur gjerësisht si "qyteti i gjelbër në diell". Banorët e Nairobi njihen si nairobianë.