Shaffer Chimere Smith, Jr. (lindur në 18 tetor 1979) i njohur me emrin e artit Ne-Yo, është një tekstshkrues amerikan i muzikës pop dhe R&B, prodhues i muzikës dhe kërcimtar. Karrierën e tij e filloj si tekstshkrues të këngës "Let me love you" kënduar nga Mario.

Ne-Yo
Ne-Yo in the studio.jpg
Ne-Yo studion e inçizimit 2011
Informacione
EmriShaffer Chimere Smith
Pseudonim(e)Ne-Yo
Lindja (1979-10-18) 18 Tetor, 1979 (41 vjeç) Camden, Arkansas, SHBA
PrejardhjaLas Vegas, Nevada
Zhanri&B, pop, dance, soul, hip hop
Profesion(e)këngë-shkrues, prodhues muzikor, kërcimtar, aktor
LabelDef Jam Compound
Instrument(e)solist, Piano, Guitar
Vite aktiv1999–prezent
Bashkëpunim(e) meStargate, Rihanna
Webfaqja
yearofthegentleman.com

Në vitin 2006 realizon albumin e tij të parë "In My Own Words", ku me këngën "So Sick" zë vendin e parë Shtetet e Bashkuara. Këngët që pasuan ishin Because of You, Closer, Mad, Miss independent, etj.

2010 Ne-Yo nxjerr në treg albumin e 4. Bashkëpunime ka pasur me Rihanën, Beyonce, Leona Lewis, Alexandra Burke, Sugarbabes etj.

2009, billboardet amerikane e kanë renditur atë si artistin e 57 më të mirin e vitit.

Lidhje të jashtmeRedakto