Për klubin shumësportësh, shiko Nea Salamis Famagusta. Për ekipin e volejbollit, shiko Nea Salamis Famagusta VC.


Nea Salamis Famagusta FC ose Nea Salamina Famagusta FC (Greqisht: Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου) është një klub futbolli profesionist me seli në Ammochostos (gjithashtu e njohur nga emri i romanizuar, Famagusta), Qipro. Ka qenë një klub refugjatësh që prej pushtimit turk të Qipros në 1974ën, kur Turqia pushtoi pjesën veriore të ishullit. Klubi është vendosur përkohësisht në Larnaka.

Arritjet më të mëdha të klubit ishin fitoret e Kupës dhe Superkupës së Qipros në vitin 1990. Renditja më e lartë në Divizionin e Parë Qipriot është vendi i 3të. Përgjatë 5 viteve të para (1948-1953), klubi mori pjesë në kampionatet e Federatës së Futbollit të Amatorëve të Qipros. Në vitin 1953 klubi u bë pjesë e Federatës Qipriote të Futbollit, duke marrë pjesë rregullisht në kupa e kampionate. Ka luajtur në më shumë se 50 sezone të Divizionit të Parë Qipriot, duke u renditur të 7ët në numër pjesmarrjesh.

Klubi mori pjesë për herë të parë në kompeticionet Europiane në 1990, pikërisht në Kupën e Kupave dhe luajti në sezonet 1995, 1997 dhe 2000 në Kupën Intertoto. Klubi është pjesë e klubit shumësportësh Nea Salamina Famagusta, që u themelua në vitin 1948; ky klub gjithashtu përfshin ekipin e volejbollit të meshkujve.


HistoriaRedakto

Unifikimi i futbollit QipriotRedakto

Stadiumi komunal i FamagustësRedakto

Stadiumi AmmochostosRedakto

Stadiumi Ammochostos


Emblema dhe ngjyratRedakto

 
Nea Salamis për të parën herë me kompletin e 65-vjetorit të klubit, i cili i përkiste ekipit të periudhës 1948-1950. (2013–14 Cypriot Cup kundër Karmiotissa Polemidion).

HimniRedakto

KompeticionetRedakto

Kampionatet dhe kupat e Federatës së Futbollit të Amatorëve të Qipros(FFAQ)Redakto

KampionatetRedakto

1953–1959Redakto

Vitet '60Redakto

Vitet '70Redakto

Vitet '80Redakto

Vitet '90Redakto

Vitet '00Redakto

Që prej vitit 2010Redakto

Kompeticioni i Federatës së Futbollit Qipriot(FFQ)Redakto

Statistika Klasa ARedakto

Statistika kundër kundërshtarëveRedakto

Nea Salamina në Kupën QiprioteRedakto

Divizioni i Dytë QipriotRedakto

Skuadra aktualeRedakto

HuazimeRedakto

Lojtarë që kanë luajtur me Nea SalaminaRedakto

Marrëdhëniet me Qipriotët TurqRedakto

Futbolli i FemraveRedakto

TrofetëRedakto

ReferimetRedakto

BibliografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Nea Salamis Famagusta FC – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale