Nevesinja (Serbe Cirilik:Невесиње) është qytezë dhe komunë në Bosnjë dhe Hercegovinë, e cila shtrihet në lindje të rajonit historik Hercegovinas, në mes të Mostarit dhe Gackos. Administrativisht është pjesë e entitetit Republika Srpska.

Historiku Redakto

Kronikat e Patriarkanës së Pejës e përmendin Nevesinjen në vitin 1219, e cila është paraqitja më e hershme e Nevesinjes në burimet historike.[1][2]

Vendbanimet në komunën Nevesinje (1991) Redakto

Në vitin 1991 kishte 56 vendbanime në komunën e Nevesinjes: Batkovići, Bežđeđe, Biograd, Bojišta, Borovčići, Bratač, Budisavlje, Donja Bijenja, prekazin e poshtëm Drežanj, prekazin e poshtëm Lukavac, Dramiševo, Gaj, Gornja Bijenja, Epërme, Drežanj, Epërme, Lukavac, Grabovica, Hrušta, Humčani, Jasena, Jugovići, Kifino Selo, Kljen, Kljuna, Kovačići, Krekovi, Kruševljani, Lakat, Luka, Miljevac, Nevesinje, Odžak, Plužine, Podgrađe, Postoljani, Presjeka, Pridvorci, Prkovići, Rabina, Rast, Rilja, Rogače, Seljani, Slato, Sopilja, Studenci, Šehovina, Šipačno, Trtine, Trusina, Udrežnje, Zaborani, Zalom, Zalužje, Zovi A, Žiljevo, Žuberin dhe Žulja.

Personalitete të shquara Redakto

  • Safvet-beg Bašagić, shkrimtar
  • Borisllav Arapović, poet, linguist, letrar studiues
  • Dražen Bogopenec, ishte një fisnik (župan) nga Zagorje

Referime Redakto

  1. ^ Ljubo Mihić (1975). Ljubinje sa okolinom. Dragan Srnic. fq. 117. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Obrad Mićov Samardžić; Mirjana Samardžić; Saša Samardžić; Aleksandra Samardžić (2006). Svadbe i pogrebni običaji pravoslavnih u Nevesinju. Čigoja štampa. fq. 11. први познати господар жупе Невесиње спомиње се Константин Немањић (1303-1306) {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime Redakto

  • Virtualna Hercegovina. www.virtualnahercegovina.com
  • Kapidžić, dr Hamdija: Hercegovački ustanak 1882.godine, Sarajevo, "Veselin Masleša", 1958.

Koordinatat: 43°16'N 18°07' / 43.267°N 18.117°D / 43.267; 18.11743°16′N 18°07′E / 43.267°N 18.117°E / 43.267; 18.117