Neveskë (greqisht: Νυμφαίο/Nimfaío) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Νέβεσκα/Néveska.[1]

Neveskë
Νυμφαίο
Fshat
Vendndodhja
Neveskë is located in Greqia
Neveskë
Neveskë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Soroviçit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 38′ 39″ Veri

21° 29′ 40″ Lindje

DemografiaRedakto

Fshati është banuar me Vlleh.

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto