Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: New Brunswick (kthjellim).


New Brunswick është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 72908 km² dhe popullsi 748319 banorë[2] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Fredericton është kryeqëndra e provincës.

New Brunswick
Stampa:En New Brunswick
Stampa:Fr Nouveau-Brunswick
—  provincë  —
Motoja Latinisht;Spem reduxit
stema_figuraFlag of New Brunswick.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Fredericton
Gjuha zyrtare Anglisht, Frëngjisht
Guvernatori Graydon Nicholas zgjedhur më 30 shtator 1999
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°57′00″V 66°40′00″P / 45.95°V 66.666667°P / 45.95; -66.666667 (New Brunswick)Koordinatat: 45°57′00″V 66°40′00″P / 45.95°V 66.666667°P / 45.95; -66.666667 (New Brunswick)
Sipërfaqja 72.908 km2
Popullsia 748.319 banorë 2009[1]
Dendësia 10,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postar E (prefiksi)
www.gnb.ca/
New Brunswick

ReferimetRedakto

  1. ^ "Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në