Nicki Minaj

muzikante amerikane


Onika Tanya Maraj ose Nicki Minaj (lindur më 8 dhjetor, 1982 [1]) e njohur si Nicki Minaj (shqiptuar: Nik-ki Mënaazh), është këngëtare e hip hop dhe R&B e cila u bë e njohur duke qënë pjesë e grupit të njohur repper Young Money. Ajo lindi në Saint James, Trinidad dhe Tobago, por u transferua në Queens zonë në New York City, si një fëmijë dhe u diplomua nga LaGuardia High School në vitin 2003.

Nicki Minaj
Nicki Minaj cropped.jpg
Minaj në MTV Music Video Awards
Informacione
EmriOnika Tanya Maraj
Pseudonim(e)Nicki Minaj
Lindja (1982-12-08) 8 Dhjetor, 1982 (37 vjeç) Saint James, Trinidad dhe Tobago
ZhanriHip hop, R&B, pop, dance-pop
Profesion(e)Rapper, këngë-shkruese
LabelYoung Money Entertainment, Cash Money Records, Universal Republic
Vite aktiv2004-prezent
Bashkëpunim(e) meYoung Money, Lil Wayne, Drake, Gucci Mane, Jadakiss, Birdman, Eminem, Busta Rhymes, Red Cafe, Sean Garrett, Rihanna, Kanye West, Natasha Bedingfield, will.i.am, Gravy, Swizz Beatz
Webfaqja
mypinkfriday.com

Minaj ka filluar karrierën e saj muzikore në vitin 2007, pasi ajo lëshoi përmbledhjen muzikore të saj të parë Playtime Is Over. Përmbledhja e këngëve të përziera u ndoq nga përmbledhje tjera, Sucka Free dhe Beam Me Up Scotty të cilat u lëshuan në vitin 2008 dhe 2009 respektivisht.

Ajo lëshoi albumin e saj të parë dhe debutues, Pink Friday në 2010 e cila u bë një sukses komercial, duke zënë vendet në krye të listave në SH.B.A Billboard 200. dhe më vonë u çertifikua Platinum nga Recording Industry Association of America (RIAA) një muaj pasi ishte lëshuar [2][3]. Ajo më pas lëshoi albumet Pink Friday: Roman Reloaded, Pink Friday: Roman Reloaded The Re-Up dhe The Pinkprint. Albumi i saj i katërt është tituluar "Queen" dhe u lëshua me 10 Gusht, 2018.

BurimiRedakto

  1. ^ "Police Report: Nicki's Asst. Struck Minaj w/ Suitcase". TMZ. 13 korrik 2011. Marrë më 25 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nicki Minaj Chart History at Billboard". Billboard. Marrë më shkurt 16, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "RIAA Gold & Platinum". Recording Industry Association of America. Marrë më janar 4, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)