Skocia e Re është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 55283 km² dhe popullsi 939531 banorë[1] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Halifax është kryeqëndra e provincës.

Skocia e Re
Stema zyrtare e Skocia e Re
Popullsia
 • Gjithsej939.531
Faqja zyrtarewww.gov.ns.ca/

Referime

Redakto
  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto