Novalja (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Lika-SenjKroaci.

Novalja
—  Qytet  —
Pamje nga Novalja

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Lika-Senj
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.56°0′0″V 14.89°0′0″L / 44.56000°V 14.89000°L / 44.56000; 14.89000 (Novalja)Koordinatat: 44.56°0′0″V 14.89°0′0″L / 44.56000°V 14.89000°L / 44.56000; 14.89000 (Novalja)
Popullsia 2.357 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Novalja is located in Kroacia
Novalja
Novalja

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2357 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2334 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2078 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.99%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Novalja – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Lika-Senj