Novi Vinodolski (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Novi Vinodolski
—  Qytet  —
Pamje nga Novi Vinodolski

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.13°0′0″V 14.79°0′0″L / 45.13000°V 14.79000°L / 45.13000; 14.79000 (Novi Vinodolski)Koordinatat: 45.13°0′0″V 14.79°0′0″L / 45.13000°V 14.79000°L / 45.13000; 14.79000 (Novi Vinodolski)
Popullsia 3.974 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Novi Vinodolski is located in Kroacia
Novi Vinodolski
Novi Vinodolski

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3974 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3988 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4119 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.35%[2].

Projekte të tjeraRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar