Novigrad (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë IstraKroaci.

Novigrad
—  Qytet  —
Pamje nga Novigrad

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.32°0′0″V 13.56°0′0″L / 45.32000°V 13.56000°L / 45.32000; 13.56000 (Novigrad)Koordinatat: 45.32°0′0″V 13.56°0′0″L / 45.32000°V 13.56000°L / 45.32000; 13.56000 (Novigrad)
Popullsia 2.582 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Novigrad is located in Kroacia
Novigrad
Novigrad

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2582 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2586 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2629 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.15%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Novigrad – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Istra