Odeta Nishani
Lindi më 5 Maj 1969
Vendlindja Elbasan, Shqipëri
Kombësia Shqiptare
Qyteti ku jeton Tiranë

BiografiaRedakto

Odeta Ali Nishani (e lindur, Odeta Kosova, më 5 maj 1969 në Elbasan, Shqipëri), është gruaja e Presidentit të 6-shtë të Shqipërisë, Bujar Nishani. [1]

Babai i saj vjen nga një familje tregëtare e Kosovës që u vendos në Durrës në vitin 1905, ndërsa nëna e saj vjen nga familja Karaosmani dhe gjyshi i të cilës ishte një nga nënshkruesit e Aktit të Pavarësisë dhe i cili ka shërbyer si ministër i Bujqësisë në qeverinë Ismail Qemali.

Zonja Nishani u rrit në Elbasan dhe përfundoi gjimanzin tek "Dhaskal Todri". Pas kësaj, Zonja e Parë, Odeta Nishani u diplomua në Universiteti Politeknik i Tiranës për Inxhinieri Civile Ndërtimi dhe Industriale në vitin 1993.

Ajo u martua me Z. Bujar Nishani në vitin 1994.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 gusht 2016. Marrë më 20 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)