Oleksi ViktorovicSereda ( ukrainisht: Олексій Вікторович Середа; i lindur më 25 dhjetor 2005) është zhytës ukrainas. [1] Ai është kampion Evropian 2019 në ngjarjen e platformës 10 metra.

Karriera Redakto

Sereda bëri debutimin e ekipit të tij kombëtar të Ukrainës në vitin 2019, në moshën 13 vjeç. Në Kampionatin Botëror ai u vendos në vendin e 4 në të dy eventet atë individual dhe të sinkronizuar (me Oleh Serbin ) u zhyten në platformën 10m. [2] Si rezultat, ai u kualifikua në Lojërat Olimpike Verore të vitit 2020 në garat individuale. [3]

Sereda u bë kampioni më i ri i Evropës më 11 gusht 2019, pasi fitoi medaljen e arit në konkursin individual të platformës 10 metrash në Kampionatin Evropian të Zhytjeve 2019 . [4] [5] Ai gjithashtu fitoi një medalje argjendi me partnerin e tij Oleh Serbin në zhytjen e sinkronizuar.

Referime Redakto

  1. ^ "FINA World Championships 2019: As it happened: Day 9". Olympic Channel (në anglishte amerikane). Olympic Channel. Marrë më 2019-11-12.
  2. ^ "13-летний украинский прыгун в воду едва не завоевал медаль взрослого чемпионата мира". XSPORT.ua. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2019. Marrë më 9 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "13-летний украинец Середа – четвертый в мире на 10-метровой вышке". XSPORT.ua. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2019. Marrë më 9 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tom Daley record broken by 13-year-old Oleksii Sereda". 12 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Oleksii Sereda: 'Care needed' with diving champion, 13, after 'crazy' reaction to Euro gold". 13 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)