Omaha është qyteti më i madh në shtetin e Nebraskës, Shtetet e Bashkuara, dhe është qendra e rrethit Douglas. Omaha ndodhet rreth 30km në veri të grykëderdhjes së lumit Platte. Omaha ka një popullsi prej 409.000 banorësh (2010), duke u renditur si qyteti i 42-të më i madh i SHBA-së.

Omaha
Omaha
Qytet
Pamje e qendrës së Omahas marrë nga Parku "Zemra e Amerikës"
Pamje e qendrës së Omahas marrë nga Parku "Zemra e Amerikës"
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 408,958
{{{postal_code_type}}}
68022, 68101–68164
Faqja zyrtarewww.cityofomaha.org