Omiš (në Kroatisht Almissa) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Omiš
Almissa
—  Qytet  —
Pamje nga Omish

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.45°0′0″V 16.7°0′0″L / 43.45000°V 16.70000°L / 43.45000; 16.70000 (Omiš)Koordinatat: 43.45°0′0″V 16.7°0′0″L / 43.45000°V 16.70000°L / 43.45000; 16.70000 (Omiš)
Popullsia 6.369 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Omiš is located in Kroacia
Omiš
Omiš

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6369 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6387 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 6565 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.28%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Omiš – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija