Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Opatia të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}Opatija (në Kroatisht Abbazia) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Opatija
Abbazia
—  Qytet  —
Pamje nga Opatija

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.34°0′0″V 14.31°0′0″L / 45.34000°V 14.31000°L / 45.34000; 14.31000 (Opatija)Koordinatat: 45.34°0′0″V 14.31°0′0″L / 45.34000°V 14.31000°L / 45.34000; 14.31000 (Opatija)
Popullsia 6.519 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Opatija is located in Kroacia
Opatija
Opatija

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6519 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6624 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 7850 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.59%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Opatija – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar