Organizata Ndërkombëtare e Punës (anglisht: International Labour Organization (ILO)) është një agjensi e Kombeve të Bashkuara që merret me problemet e punës, veçanërisht me standardet ndërkombëtare të punës, mbrojtjen sociale, dhe mundësi për punë të barabarta për të gjithë.[1] ILO ka 186 shtete anëtare: 185 nga 193 shte anëtare të OKB plus Cook Islands, janë anëtarë të ILO.

ILO / OIT
Organizata Ndërkombëtare e Punës
International Labour Organization
Organisation internationale du travail
Flamuri i Organizatës
Lloji i OrganizatësAgjenci e OKB
AkronimetILO / OIT
KryetarGuy Ryder
StatusiAktive
Themeluar më1919
Zyrat qendroreGjenevë, Switzerland
Webfaqjawww.ilo.org
Org degë eOrganizata e Kombeve të Bashkuara

Në vitin 1969, organizata mori çmimin Nobel për Paqe për përmirësimin e paqes në mes të klasave, duke ndjekur punën e denjë dhe drejtësinë për punëtorët, dhe ofrimin e ndihmës teknike për vendet e tjera në zhvillim.[2]

Qeverisja, organizimi, dhe anëtarësimi Redakto

Historia Redakto

Programi Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Mission et objectifs de l'OIT". ilo.org. Marrë më 1 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Nobel Peace Prize 1969". Nobelprize.org. Marrë më 5 korrik 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto