Orhan bej Pojani (1846 - 1913) ka qenë një anëtar i parisë së Korçës, botues dhe veprimtar i lëvizjes kombëtare shqiptare.

BiografiaRedakto

Në vitet '80 të shekullit të 19të radhitet së bashku me Alo bej Dishnicën dhe Jovan Kosturi ndër veprimtarët e shqiptarizmës në viset e Korçës.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ Nathalie Clayer (2012) [2007]. Në fillimet e nacionalizmit shqiptar: Lindja e një kombi me shumicë myslimane në Evropë [La naissance du nationalisme albanais: La naissance d'une nation majoritairement musulmane en Europe]. Përkthyer nga Artan Puto (bot. 2)). Tiranë: Përpjekja. f. 279. ISBN 9789994302536. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)