Óscar Rafael de Jesús Arias Sánchez (l. 13 shtator 1940) është politikan kostarikan dhe Kryetar i Republikës së Kosta Rikës prej vitit 2006. Më parë shërbeu si kryetar nga 1986 deri më 1990 dhe fitoi çmimin Nobel për Paqe më 1987 për përpjekjet e tij në ndalimin e luftërave civile në shtetet e Amerikës Qendrore.

Óscar Arias Sánchez

Jeta Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Óscar Arias Sánchez – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale