Oskar Uilhelm Fishinger (anglisht dhe gjermanisht: Oskar Wilhelm Fischinger; 22 qershor 1900 – 31 janar 1967) ishte një animator abstrakt, regjisor dhe piktor gjermano-amerikan, i shuar për krijimin e animacioneve muzikore abstrakte shumë dekada para shfaqjes së grafikës kompjuterike dhe videove muzikore. Ai krijoi efekte speciale për Fric Langun, për veprën e tij të vitit 1929, Frau im Mond, një nga filmat e parë me predha fantashkencore. Ai prodhoi mbi 50 filma të shkurtër, dhe pikturoi rreth 800 kanavaca, shumë prej të cilave janë në muze, galeri dhe koleksione në mbarë botën. Në mesin e vprave të tija filmike është Motion Painting No. 1 (1947), e cila tani është e regjistruar në Regjistrin Kombëtar të Filimit të Bibliotekës së Kongresit Amerikan.

Oskar Fishinger
Lindi më 22 Qershor 1900(1900-06-22)
Vendlindja Gelnhausen, Perandoria Gjermane
Vdiq më 31 January 1967(1967-01-31) (aged 66)
Vendvdekja Los Angeles, Kaliforni, SHBA
Profesioni animator, regjizor, piktor
Vitet aktiv 1920–1947
Vepra të njohura Motion Painting No. 1

FilmatRedakto

 • Wachs Experimente (1921-26)
 • Stäbe (1923-27)
 • Spiralen (1925)
 • Raumlichtkunst project (c. 1926)
 • München-Berlin Wanderung (1927)
 • Seelische Konstruktionen (1927)
 • Study Nr. 1 (1929)
 • Study Nr. 2 (1929)
 • Study Nr. 3 (1930)
 • Study Nr. 4 (1930)
 • Study Nr. 5 (1930)
 • Study Nr. 6 (1930)
 • Study Nr. 7 (1930-31)
 • Study Nr. 8 (1931)
 • Study Nr. 9 (1931)
 • Ornament Sound experiments (c. 1932)
 • Study Nr. 10 and 11 (1932)
 • Study Nr. 12 (1932)
 • Study Nr. 13-fragment (1933-34)
 • Kreise (Alle kreise erfasst Tolirag) (1933-34)
 • Muratti greift ein (1934)
 • Komposition in Blau (1935)
 • Muratti Privat (1935)
 • Allegretto (1936-1943), two versions
 • An Optical Poem (1937)
 • Organic Fragment (1941)
 • An American March (1941)
 • Radio Dynamics (1942)
 • Motion Painting No. 1 (1947)
 • Muntz TV and Oklahoma Gas Commercials (c. 1952)

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto