Outlaw Star (në shqip Ylli i Jashtëligjshëm – në japonisht 星方武侠アウトロースタ/Seihou Bukyou Outlaw Star) është një manga me tre volume nga Takehiko Ito. Manga e publikuar nga Shueisha, u ndoq nga një serial anime me 26 seri, prodhuar nga Sunrise Inc. me regjizor Mitsuru Hongo. Seriali anime u shfaq për herë të parë në televizionin TV Tokio8 janar, 1998.

Outlaw Star
Ekuipazhi i Outlaw Star Nga e majta në të djathtë: Melfina, Aisha Clanclan, Gene Starwind, Suzuka (lartë) dhe James Hawking (poshtë).
Seihou Bukyou Outlaw Star
GjiniaAnime, Aksion, Fantazi, Tech-noir.
Krijuar ngaMANGA: Takehiko Ito (Arti dhe Historia) - ANIME: Mitsuru Hongo (Regjizor)
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëse"Through the Night" nga Masahiko Arimachi
ShtetiJaponi
Gjuha në prodhimin origjinalJaponisht
Nr. i episodeve26
Prodhimi
Kohëzgjatja22
Kompania e prodhimitSunrise Inc.
Transmetimi
Transmetimi origjinal8 janar 1998 deri në 25 qershor 1998

Historia ndjek përpjekjet e Gene Starwind dhe bio-androidid Melfina në një botë futuristike, ku udhëtimet hapësinore janë bërë të zakonshme për të gjetur Galaktikën Leyline. Gjatë përpjekjeve të tyre për të arritur këtë qëllim, ata hasin në vështirësi të shumta nga grupe (Piratët Kei) ose individë (Ron MacDougall) me të njëjtin qëllim, gjetjen e Leyline duke menduar se kjo galaktikë realizon dëshirat e çdokujt që e zbulon.

Filmi është transmetuar në Shqipëri nga televizioni Vizion Plus, por nuk ka të dhëna zyrtare rreth fillimit ose mbarimit të serialit. Në ShBA seriali është transmetuar nga Cartoon Network. Seriali ka gjeneruar një serial tjetër po të llojit anime me titullin Angel Links.

Muzika Redakto

  • Muzika e hapjes (intro): "Through the Night" nga Masahiko Arimachi
  • Muzika e mbylljes: "Hiru no Tsuki" (Hëna e Ditës) nga Arai Akino (epizodet 1 deri në 13)
  • Muzika e mbylljes: "Tsuki no Ie" (Shtëpia e Hënës) nga Arai Akino (epizodet 14 deri në 26)

Seritë Redakto

01. Outlaw Star / Ylli i Jashtëligjshëm / "Muhō no Hoshi" (無法の星)
02. The Star of Desire / Ylli i Dëshirave / "Yokubō no Hoshi" (欲望の星)
03. Into Burning Space / Në Qellin Përvëlues / "Moeru Uchū e" (燃える宇宙へ)
04. When Hot Ice Melts / Kur Akulli i Ngrohtë Shkrin / "Atsuki Kōri no Tokeru Toki" (熱き氷の溶けるとき)
05. The Beast Girl Ready to Pounce / Vajza Kafshërore Del në Skenë / "Machibuseru Kemono Musume" (待ち伏せる獣娘)
06. The Beautiful Assassin / Vrasësja e Bukur / "Uruwashiki Ansatsusha" (麗しき暗殺者)
07. Creeping Evil / Djallzia Tmerruese / "Shinobiyoru Mashu" (忍び寄る魔手)
08. Forced Departure / Nisje e Detyruar / "Udezuku no Hasshin" (腕ずくの発進)
09. A Journey of Adventure! Huh? / Një Udhëtim Aventuresk! eee? / "Bōken no Tabi...e?" (冒険の旅...え?)
10. Gathering for the Space Race / Gati për Garën Hapsinore / "Uchū Rēsu ni Tsudou" (宇宙レースに集う)
11. Adrift in Subspace / Drift në Nën-hapsirë / "Akūkan Hyōryū" (亜空間漂流)
12. Mortal Combat with the El Dorado / Mortal Combat me El Doradon / "Eru Dorado-gō to no Shitō" (エルドラド号との死闘)
13. Advance Guard From Another World / Roje e Avancuar nga një Botë Tjetër / "Isei Yori no Senpei" (異星よりの尖兵)
14. Final Countdown / Kundërnumërimi i Fundit / "Fainaru Kauntodaun" (ファイナルカウントダウン)
15. The Seven Emerge / Të Shtatët Dalin në Skenë / "Shichininshū Arawaru" (七人衆現わる)
16. Demon of the Water Planet / Demoni i Planetit të Ujit / "Umi no Hoshi no Akuma" (海の星の悪魔)
17. Between Man and Machine / Midis Njeriut dhe Makinerisë / "Seimei to Kikai no Hazamade" (生命と機械の間で)
18. The Strongest Woman in the World / Gruaj më e Fuqishme në Univers / "Uchū Saikyō no Onna" (宇宙最強の女)
19. Law and Lawlessness / Ligji dhe Mungesa e Tij / "Hō to Muhō" (法と無法)
20. Cats and Girls and Spaceships / Mace dhe Vajza dhe Anije Kozmike / "Neko to Shōjo to Uchūsen" (猫と少女と宇宙船)
21. Grave of the Dragon / Varri i Dragoit / "Ryū no Bohyō" (龍の墓標)
22. Gravity Jailbreak / Burgu i Gravitetit / "Jūryoku Datsugoku" (重力脱獄)
23. Hot Springs Planet Tenrai / Planeti i Ujrave Termale: Tenrai / "Onsen Wakusei Tenrei" (温泉惑星天鈴) - i çensuruar
24. Cutting to the Galactic Leyline / Rruga për në Galaktikën Leyline / "Ryūmyaku Totsunyū" (龍脈突入)
25. Maze of Despair / Labirint i Dëshpërimit / "Zetsubō e no Meikyū" (絶望への迷宮)
26. Return to Space / Kthim në Hapsirë / "Sora e Kaeru" (空へ還る)

Personazhet dhe Dubluesit Redakto

Dubluesit e Personazheve Pozitive Redakto

Dubluesit e Antagonistëve Redakto

Referimet Redakto

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto