Paçe e bardhë është gatim i cili kryesisht përgatitet me miell misri, kos dhe përbërës tjerë.

PërbërësitRedakto

Për të përgatitur gatimin për katër persona nevojiten :

- 1,5 l lëng mishi (preferohet i mishit të qengjit),
- 6 thelpinj hudhër
- 200 ml kos,
- 1 veze
- 3 lugë miell misri,
- Kripe, piper i zi dhe majdanoz sipas dëshirës.

PërgatitjaRedakto

Hudhra shtypet me pak kripë i shtohet veza, kosi dhe mielli, përzihet mirë dhe i shtohet lëngut të mishit në momentin kur lëngu është duke vluar, i shtohen erëzat sipas dëshirës dhe majdanozi. Sipas dëshirës mund të hidhet edhe mish i grire, edhe kopër.

Kjo paçe zakonisht shërbehet para gjellëve të thata me mish qengji.