Patate të skuqura, me kore mielli

Për 4 persona nevojiten:
5 patate
1 lugë të vogël paprikë të ëmbël
piper të bluar në çast
kripë
miell dhe vaj për skuqjen

Lajmë patatet dhe i ziejmë me gjithë lëkurë në ujë me kripë për 20 min. I lëmë të ftohen dhe i presim në copa të mëdha për së gjati. I kalojmë në miell dhe i skuqim në vaj luledielli. Pasi të jenë gati, i lëmë të kullojnë vajin e tepërt dhe i rregullojmë me kripë, piper dhe paprikë.