Paul Brannigan (lindi më 24 shtator 1986)[1][2] është aktor skocezë. Ai është i njohur për rolin e tij si Gareth O'Connor në serialin River City dhe për rolin e tij si Robbie në filmin The Angel's Share.

KarrieraRedakto

Brannigan filloi karrierën e aktrimit në vitin 2012. Ai ishte nominuar për shpërblimin si aktori më i mirë.

Jeta personaleRedakto

Brannigan jeton me të fejuarën e tij Sheree Couts dhe me djalin e tyre Leo.[3]

Në referendumin e cila ishte se a duhet Skocia të bëhet vend i pavarur? Branngan tha se Skocia duhet të ndahet me Mbretërinë e Bashkuar dhe të bëhet vend i pavarur edhe një herë.

FilmografiaRedakto

FilmRedakto

Viti Titulli Roli
2012 The Angels' Share Robbie
2013 Sunshine on Leith Ronnie
2013 Under the Skin Andrew
2014 Beyond Michael
2015 Scottish Mussel Fraser

SerialetRedakto

Viti Titulli Roli
2012-2013 River City Gareth O'Connor[4]
2014 Love/Hate Scotty

ReferimetRedakto

  1. ^ Liz Thomas (22 maj 2012). "Cannes 2012: 'Ken Loach saved my life, says ex-con star of new film The Angels' Share | Mail Online". London: Dailymail.co.uk. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Twitter / BAFTAScotland: WINNER: Best Actor / Actress". Twitter.com. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Susan Swarbrick (23 shtator 2013). "It's crying time for Paul Brannigan on River City". Evening Times. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "BBC One - River City, 30/10/2012". Bbc.co.uk. 4 nëntor 2012. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto