Pazin (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë IstraKroaci.

Pazin
—  Qytet  —
Pazin is located in Kroacia
Pazin
Pazin
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.24°0′0″V 13.94°0′0″L / 45.24000°V 13.94000°L / 45.24000; 13.94000 (Pazin)Koordinatat: 45.24°0′0″V 13.94°0′0″L / 45.24000°V 13.94000°L / 45.24000; 13.94000 (Pazin)
Popullsia 4.330 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4330 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 4382 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4986 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.19%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Pazin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Istra