Pet Shop Boys është një duo electronic pop anglez, i përbërë nga Neil Tennant (vokal, tastierë, dhe herë pas here kitarë) dhe Chris Lowe (tastierë, dhe herë pas here vokal).

Pet Shop Boys
Pet shop boys boston concert.jpg
Pet Shop Boys live në Boston
Informacione
PrejardhjaFlag of the United Kingdom.svg Londër, Angli
ZhanriSynthpop
House
Electropop
LabelParlophone, EMI, Atlantic, Sire, Sanctuary, Rhino
Vite aktiv1981 - prezent
Bashkëpunim(e) meElectronic
Anëtarët
Neil Tennant
Chris Lowe
Webfaqja
www.petshopboys.co.uk

Pet Shop Boys kanë shitur më shumë se 50 milionë albume në të gjithë botën. Që nga viti 1986, ata kanë pasur 39 hite Top 30 22 hite Top 20Britani të Madhe, duke përfshirë katër Njëshe: "West End Girls", "It's a Sin", "Always on My Mind", dhe "Heart".

AnëtarëtRedakto

DiskografiaRedakto

Albume studiojeRedakto

Albumet "Disco"Redakto

Albume liveRedakto

Muzikë FilmashRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto