Peter Fonda

aktor amerikan

Peter Henry Fonda (23 shkurt 1940), aktor amerikan . I njohur si djali i aktorit të njohur Henry Fonda, vëlla i Jane Fonda dhe i ati aktores Bridget Fonda, por me filmat e viteve të 1960-ta fitoi reputacion si ikonë kontrakulturore .

Peter Fonda
Peter Fonda 2009.jpg
Peter Fonda
Informacione personale
Ditëlindja 23 shkurt 1940
Vendlindja New York City, New York, Flag of the United States.svg SHBA
Bashkëshort(ja) Susan Jane Brewer
(m. 1961–1974; divorc)[1]
Portia Rebecca Crockett
(m. 1975–2011; divorc)
Margaret 'Parky' DeVogelaere
(m. 2011–present)[2]
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare www.peterfonda.com

BiografiaRedakto

FilmografiaRedakto

ÇmimeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Peter Fonda- Biography
  2. ^ "Easy Rider star Peter Fonda marries for the third time at 71". Daily Mail. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Peter Fonda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale